En nettleser (engelsk web browser) er et program som vanligvis brukes til å vise innhold fra internett som oftest finnes i HTML-formatet. Nettleserens jobb er å «oversette» HTML-kodene som angir plassering av tekst og eventuelt bilder, filmer og lignende og vise dette i henhold til koden. Nettlesere opererer vanligvis på den delen av Internett som kalles WWW (World Wide Web)
Google Chrome
Den første åpne beta versjonen kom ut i starten av september 2008. Den er utviklet av Google og basert på web-kit motoren. De ga ut store deler av kilde koden som åpen kildekode sammen med JavaScript motoren-v8. Google Chrome ble utgitt som en beta verson 2 september. 2008. Den første stabile versjonen kom 11 desember 2011.
Mozilla Firefox
Er en gratis nettleser utviklet av Mozilla application suit. Den er utviklet av flere frivillige og Mozilla corporation som har administrert utviklingen. Etter 2002 så ble Firefox utviklet med åpen kildekode og etter utgivelsen av Firefox 4 så har det kommet ut flere oppdateringer i året.
Safari
Er Apples nettleser for MAC OS X. Den var opprinnelig bare for mac brukere med ble i 2007 gjort tilgjengelig for Windows brukere i en Beta versjon.
Safari er bygd over en kjerne med åpen kilde kode med en webvisnings motor som blandt annet bruker KHTML og KJD programvare.
Internet Explorer
Internet Explorer er basert på Spyglass-nettleseren fra Mosaic, som Microsoft kjøpte opp i 1995 for å etablere en konkurrent mot Netscape. Avtalen var at Spyglass skulle få en fast sum fire ganger i året i tillegg til en avtalt prosent av Microsofts inntekter av nettleseren. Siden Microsoft bundlet nettleseren med Windows, uten ekstra betaling for nettleseren, endte Microsoft opp med å kun betale grunnbeløpet. Spyglass gikk til sak mot Microsoft og inngikk i1997 et forlik verdt 8 millioner dollar.
Table of Contents
Nettleser
En nettleser (engelsk web browser) er et program som vanligvis brukes til å vise innhold fra internett som oftest finnes i HTML-formatet. Nettleserens jobb er å «oversette» HTML-kodene som angir plassering av tekst og eventuelt bilder, filmer og lignende og vise dette i henhold til koden. Nettlesere opererer vanligvis på den delen av Internett som kalles WWW (World Wide Web)Google Chrome
Den første åpne beta versjonen kom ut i starten av september 2008. Den er utviklet av Google og basert på web-kit motoren. De ga ut store deler av kilde koden som åpen kildekode sammen med JavaScript motoren-v8. Google Chrome ble utgitt som en beta verson 2 september. 2008. Den første stabile versjonen kom 11 desember 2011.Mozilla Firefox
Er en gratis nettleser utviklet av Mozilla application suit. Den er utviklet av flere frivillige og Mozilla corporation som har administrert utviklingen. Etter 2002 så ble Firefox utviklet med åpen kildekode og etter utgivelsen av Firefox 4 så har det kommet ut flere oppdateringer i året.Safari
Er Apples nettleser for MAC OS X. Den var opprinnelig bare for mac brukere med ble i 2007 gjort tilgjengelig for Windows brukere i en Beta versjon.Safari er bygd over en kjerne med åpen kilde kode med en webvisnings motor som blandt annet bruker KHTML og KJD programvare.
Internet Explorer
Internet Explorer er basert på Spyglass-nettleseren fra Mosaic, som Microsoft kjøpte opp i 1995 for å etablere en konkurrent mot Netscape. Avtalen var at Spyglass skulle få en fast sum fire ganger i året i tillegg til en avtalt prosent av Microsofts inntekter av nettleseren. Siden Microsoft bundlet nettleseren med Windows, uten ekstra betaling for nettleseren, endte Microsoft opp med å kun betale grunnbeløpet. Spyglass gikk til sak mot Microsoft og inngikk i1997 et forlik verdt 8 millioner dollar.